Direktor Uprave carina Miloš Tomić izjavio je da je carina u 2013. godini imala više od 356 milijardi dinara prihoda, ili oko tri milijarde evra, i u budžetu Srbije učestvovala sa 43,3 odsto.Tomić je na godišnjoj konferenciji za novinare rekao da je prošle godine sprečeno krijumčarenje 1.625 kilograma različitih narkotika, oko četiri miliona komada cigareta, 800 kilograma rezanog duvana, a privremeno je oduzeto milion evra. Prema njegovim rečima, prioritet Uprave carina biće da pruži podršku privredi Srbije i preduzimaće se mere kako bi se omogućilo kompanijama da lakše i brže posluju.
Tokom prošle godine, Carina je imala više od 356 milijardi dinara prihoda, ili oko tri milijarde evra, i u budžetu Srbije učestvovala je sa 43,3 odsto, kaže direktor Uprave carina Miloš Tomić.
Direktor Uprave carina Miloš Tomić izjavio je da je carina u 2013. godini imala više od 356 milijardi dinara prihoda, ili oko tri milijarde evra, i u budžetu Srbije učestvovala sa 43,3 odsto.
Tomić je na godišnjoj konferenciji za novinare rekao da je prošle godine sprečeno krijumčarenje 1.625 kilograma različitih narkotika, oko četiri miliona komada cigareta, 800 kilograma rezanog duvana, a privremeno je oduzeto milion evra.
Prema njegovim rečima, prioritet Uprave carina biće da pruži podršku privredi Srbije i preduzimaće se mere kako bi se omogućilo kompanijama da lakše i brže posluju.
Tomić je rekao i da neke procene pokazuju da će zbog primene Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju prihodi u budžetu od carine u ovoj godini biti manji za sedam odsto.
Zamenik direktora Uprave Duško Marinković najavio je da će carinici ubuduće, pre izlaganja vozila na javnoj licitaciji, biti u obavezi da zatraže njihovu proveru u policijskoj upravi i Interpolu, kako bi dobili informaciju da li je vozilo predmet potrage u inostranstvu.
Indirektno, carina je prodavala "kradena" vozila, odgovorio je Marinković na pitanje novinara o toj temi i naglasio da je Uprava carina još u novembru dala instrukciju da se ubuduće proveravaju vozila koja idu na licitaciju.
Prema njegovim rečima, dosadašnja praksa nije obavezivala carinike da proveravaju status vozila, a ubuduće, ukoliko se utvrdi da postoji potraga za vozilom, ona neće biti izlagana na licitaciji.
Podaci Uprave carina pokazuju da je u 2012. godini uvezeno 5.800.684 tona robe, vrednosti oko 830 milijardi dinara, dok je 2013. godine uvezeno 5.130.049 tona vrednosti oko 770 milijardi dinara.